Néhány aggodalmat rögtön el kell oszlassak, nem lesz Amerikából Európa, nem fogják hagyni pusztán a népszerűségért elszállni az amerikai államadósságot. Ennek a hogyanját pedig laza másfél hónap alatt kell megtalálják, úgyhogy ezzel el is érkeztünk az év (korszak?) a gazdasági kilátásokat tekintve legizgalmasabb részéhez.
Fotó: Doug Mills/The New York Times
Arról beszélek, hogy január 1-ig meg kell állapodjanak a pártok az államadósság plafon emelésében, ez pedig nem lesz egyszerű, tekintve, hogy mindkét párt kell hozzá. Tudni illik a Képviselőházban továbbra is a republikánusok vannak többségben.
Én magam úgy egyszerűsítettem le a választások tétjét pusztán a két tábor ismert preferenciáit nézve, hogy demokraták = adóemelés, republikánusok = kiadáscsökkentés.
Na most mivel a Kongresszuson valahogy át kéne tuszkolni egy megállapodást - hacsak a felek egyike nem pont azt akarja, hogy a helyi adósságplafon miatt egy csinos méretű automatikus megszorítás lépjen életbe - ezért olyan megegyezési kényszer adott, amelyből az következik, hogy lesz itt kiadáscsökkentés és bevételnövelés is.
Lehetséges forgatókönyvek
Nem kívánok hosszan elmélyedni abban, hogy milyen politikai játszmák következhetnek a fentiekből - nyilván a megszorításokért a balhét a végső esetben akarja bárki is elvinni - viszont a néhány legfontosabb, piacmozgató jellegű sémát érdemes sorra venni:
a) egy kiegyensúlyozott csomagot raknak össze, amiben van adóemelés és kiadáscsökkentés is, ez kiegészítve a laza jegybanki politika folytatásával arra legalább is elég lehet, hogy még egy jó ideig támogassa a részvénypiacokat
b) többségében adóemelést tartalmazó csomagot fogadnak el - ezt kizárni nem lehet, de jó kérdés, hogy a republikánusok belemennek-e ebbe, és ha igen, milyen alku lesz a dolog mögött
c) nem állapodnak meg, ez gyakorlatilag szintén egy "kiegyensúlyozott" csomagot jelent, amiben lesz ez is, az is, csak a csomag mérete igen nagy lesz, konkrétan a GDP 4,5%-a, tehát úgy nagyjából 1/2 Matolcsy csomag (a hazai kormány eddig a GDP 9%-ánál tart megszorításokat tekintve egyes számítások szerint), csak éppen egy szuszra azonnal, és ez bizony rögtön a zemberekkel lesz megfizettetve, mert a nagy vízen túl nem látszanak olyan okos menekülőutak a késleltetésre, mint nálunk a nyugdíjpénztárak bedarálása
Milyen eszközosztályoknak jók / rosszak ezek a forgatókönyvek:
Arany: Mivel a laza monetáris politika mindegyik esetben maradna, sőt, ha valamelyik forgatókönyv balul sül el, akkor még a félelem és a bizalomhiány is rájátszhat, ezért az arany tekintetében ezek az emelkedés irányába ható hatások. Az meg egy másik vita, hogy egyébként az arany piacán van-e buborék, vagy nincs.
Részvények: Na ez már többesélyes. Egy lájtos kiegyensúlyozott csomag (az "a" jelű) rövid- és középtávon biztos jót tenne nekik, hiszen egy harmatos de legalább létező konjunktúra mellett, ezt megfejelve a laza monetáris politikával jók a körülmények a részvények szárnyalásához. A pszichológiai hatások is erre játszanak, nagyot szólna, ha a főbb indexek bőven a válság előtti maximumuk fölé mennének, ha úgy tetszik, mindenki elhinné, hogy itt a bika piac néhány évre.
Kötvények: Itt most leginkább államkötvényekről beszélnék, azokon belül is az amerikai államkötvényről. Nem valami egyértelmű a helyzet, mivel az államkötvények hozamai akkor is tudnak meredeken esni (lásd az USA tavalyi S&P általi leminősítését), ha nagy a baj. Megfordítom: a javuló konjunktúramutatók miatt a kutya se akar "államkötvénybe menekülni", így utóbbiak kereslete gyengül, hiába jobbak a makromutatók, ez nem fog feltétlenül beárazódni. Sőt, ha olyan gyenge a kereslet, és az alternatív eszközök (részvény, egyéb) is elszipkázzák a forró tőkét, akkor a javuló egyensúlyi mutatók még fordítva is elsülhetnek, ami ronthatja a kötvény alapok hozamát (utóbbiak rendszerint a hozamesésből profitálnak). Szóval a kötvény alapokkal óvatosan, még ha ezeket is szoktuk meg a biztonság bástyáinak, ez most nem biztos, hogy minden helyzetben igaz lesz.
Látható, hogy a fenti kérdések elég húsba vágóak, ezt a befektetők is tudják, úgyhogy amíg a fenti forgatókönyvek közül valamelyik irányába el nem mozdulnak a felek, fel kell készüljünk az erős volatilitásra, úgy biztonsági öveket becsatolni, és addig sem pánikolni! (most látszik igazán, hogy kedvelt ajánlásom: az arany és részvény kombinálása vagy az abszolút hozam alapok előnyben részesítése jó is valamire..)
Utolsó kommentek