Dárius blog

Pénzügyekről mindenkinek. Itt megtudhatja, hogyan érintik Önt és befektetését a világ történései, és elmondhatja róla a véleményét

Utolsó kommentek

  • Dárius: @mennyibe fáj: "hamar kell megegyezni" - mivel alig van idő, a végső határidő is relatíve hamar lesz :) Viszont az garantált, hogy a republikánusoknak bukó lenne egy-két nap múltán megadni magukat,... (2012.11.12. 22:44) 10. Obama nyert - hogyan tovább?
  • mennyibe fáj: Az economist erősen bíztatja Obamát, hogy lépje meg a kötelezőt: www.economist.com/news/leaders/21565955-budget-deal-makes-sense-re-elected-president-his-opponents-his-country-and Persze keresztbet... (2012.11.12. 21:41) 10. Obama nyert - hogyan tovább?
  • Utolsó 20

Öngondoskodok

Itt tudod kiszámolni, hogy mennyit kell félretenned többek között azért, hogy legyen nyugdíjad:
facebook.com/megtakaritas

Lájk

Ajánld ezt a blogot!

1. Mit tud egy befektetési alap?

2010.12.03. 21:09 Dárius

Először is tisztázzuk azt, hogy mi is egy befektetési alap. A legegyszerűbb, ha összehasonlítjuk egy bankbetéttel. A bankbetétnek viszonylag egyszerű lélektana van, betesszük a pénzt, megmondják előre, hogy mennyi kamatot kapunk rá, hogy mit csinál a pénzzel a bank, az meg az ő baja. Magyarul nem szólhatunk bele abba, hogy a bank mibe fekteti a pénzünket, cserébe előre tudjuk, mit kapunk.

A befektetési alap pont ebben a két lényeges tulajdonságban tér el, ugyanis nem mondják meg előre, hogy mit kapunk, abba viszont nagyon is bele tudunk szólni, hogy mibe fektessék a pénzünket. Pontosabban lehetőségünk van olyan alapot választani, amelyik a nekünk tetsző befektetési politika szerint működik.
Hogy ez miért jó? Nyilván azért, mert többet akarunk szerezni a pénzünkkel, mintha az bankbetétben lenne. Hogy pontosan mit kell tennünk, azt viszont számos dolog befolyásolja, kétségtelen, hogy valamennyit küzdenünk kell a remélt többlet hozamunkért. A küzdelem tárgya az, hogy tudnunk kell pontosan, mikor is lesz szükségünk a pénzünkre, mert bizony, a befektetési alapok világában sincsen ingyen ebéd, a többlet hozamhoz árfolyam ingadozáson át vezet az út. Vagyis mi vállaljuk ennek a következményeit, hiszen a befektetési alap részesedésünk - amit befektetési jegynek vagy egységnek hívnak - értéke nőhet is, csökkenhet is.
És hogyan tudhatjuk azt, hogy megéri-e vállalni az álmatlan éjszakákat? A leginkább kézenfekvő eszköz az lehet, hogy tudjuk, milyen értékpapírokba fektetik be a pénzünket. Nem mindegy pl., hogy részvény vagy kötvény hátterű megoldásról van szó, csak hogy a legáltalánosabb jellemzőkről szóljak, de ezekről sok szó lesz itt később.
Írom, hogy részvény, na de akkor miért nem rögtön tőzsdézünk?

És most válaszolom meg a poszt címében lévő kérdést, azért, mert tőzsdézik más helyettünk, mégpedig nem is akárhogy. Egy befektetési alap hátterében 20, 30 vagy akár több mint 50 értékpapír van, sőt, van ahol a befektetési alap más befektetési alapokból vásárol. Azt viszonylag könnyű belátni, hogy ha a 30 féle részvényünk mögött lévő 30 vállalatból - akik az adott részvények kibocsátói - egy netán tönkremegy, akkor ez az alap összteljesítményében csak néhány százalék esést jelent. Sok helyen dolgozott a pénzünk, így értelemszerű, hogy szinte minden befektetési elemmel történnie kell valami szörnyűnek, hogy ez az alapunk árfolyamát levigye a padlóra, legyen szó részvény vagy kötvény alapról. Most már csak az maradt hátra, hogy feltegyük a kérdést, mikor melyik megoldás tehet értünk a legtöbbet, de ehhez egy poszt kevés, folytatás következik.. 

Szólj hozzá!

Címkék: befektetés részvény kötvény befektetési alap

A bejegyzés trackback címe:

https://darius.blog.hu/api/trackback/id/tr322491563

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása