Már csak szűk két hét van hátra a határidőig, hogy eldöntsük, nyugdíjpénztár tagok maradunk vagy sem. Megkísérlem összeszedni a rendelkezésre álló támpontokat, és azokat számszerűsítem is.
Első körben nézzük, hogy mit fizetünk. Az egyszerűség kedvéért kerek számmal, egy 200.000 Ft-os bruttó fizetéssel modellezek.
- 10% nyugdíjjárulék - ez 20.000 Ft
- 24% munkaadói TB járulék - ez 48.000 Ft
A jelenlegi információk szerint az állam az infláció követését próbálja garantálni a nyugdíjak esetében, így jóhiszeműen ebből kiindulva számolok - mivel az ezzel kapcsolatos kételyeket nem tudom számszerűsíteni - tehát a lényeg az lesz, hogy a nyugdíjpénztár mennyivel teljesíti felül az inflációt. Úgymond ez a felülteljesítés adhat okot arra, hogy úgy gondolhassuk, megéri maradni, ettől a felülteljesítéstől lehet jobb egy pénztár.
Mint az sokak számára ismert, aki a pénztárakat választja, nem lesz jogosult az állami nyugdíjra, viszont ettől még a 24%-os járulékot (vagy újonnan nyugdíjadót) fizetni kell, tehát ezzel is számolnunk kell, mint "fölöslegesen" kifizetett pénzzel, mivel ebben az esetben effektíve azzá válik.
Vegyünk egy olyan példát, ahol polgártársunknak 2.500.000,- Ft a jelenlegi nyugdíjpénztári egyenlege, és még 30 éve van hátra a nyugdíjig. Továbbá számoljunk egy viszonylag magas, de nem lehetetlen hozammal, mondjuk az infláció 3%-os felülteljesítésével.
Tehát a már bent lévő tőkére rakódik a hozam még 30 évig, így ebből lesz reálértéken 6.068.156,- Ft.
Továbbá megy a pénztárba még 20.000,- Ft havonta, ebből felgyűlik 11.760.643,- Ft.
Így összesen 17.828.799,- Ft lesz a pénztárban, ezzel kell szembe állítsuk az árát ennek a választásnak (már ha nem változnak a 30 év alatt a feltételek..), ami egyenlő a havonta adóként befizetett 48.000,- Ft-okkal, tehát 30 év alatt 17.280.000,- Ft.
Ebben a példában így a választás pont határeset, és ezt is arra a feltételezésre építettük, hogy a pénztár jól teljesít. Hangsúlyozom, hogy ez a példa abból indul ki, hogy ahogyan ezt most törvénybe foglalják, úgy is marad, természetesen az ember döntését befolyásolhatja az is, hogy mit vár a jövőbeni esetleges változásoktól, mennyire bízik abban, hogy az államtól számíthat nyugdíjra, és még számtalan szubjektív szempontot sorolhatnék. Annyi minden esetre egyértelmű, hogy egy matematikát segítségül hívó mérlegelésben kulcsfontosságú, hogy mekkora a jelenlegi pénztári egyenlegünk és mennyi idő van hátra a nyugdíjba vonulásig.
Utolsó kommentek